Aktuality

NOVÉ CD - Nad Kašavú

 

V pátek 1. 11. 2013 jsme pokřtili naše první CD s názvem Nad Kašavú. Přípravy na toto první CD probíhaly intezivně a strávili jsme s nimi spoustu času. Již Vám konečně po více jak deseti letech můžeme nabídnout nosič, který se Vám bude jistě líbit a zahřeje na srdci nejednoho z Vás. 

Tento nosič má podtitul 10 let. Vychází ale po více jak deseti letech od založení DH Trnkovjanky. Rozhodli jsme se pro tento podtitul právě proto, že jsme na něm začali pracovat v době, kdy DH Trnkovjanka oslavila své 10. narozeniny Multižánrovým festivalem v Kašavě. Cesta ke křtu byla náročná a trvala více jak rok. Ano, mohli jsme natočit nějaké ty skladby z původního repertoáru, ale tímto směrem jsme jít nechtěli. Chtěli jsme vytvořit něco, co bude mít vyšší hodnotu. 

Oslovili jsme tedy autory z našeho blízkého okolí a požádali je, aby nám napsali skladby přímo na míru. Jsou to povětšinou skladby s texty o Kašavě, Valašsku, a okolí Trnkovjanky. Pokud si pozorně pročtete seznam skladeb, určitě si všimnete textaře Dalibora Kozmíka, který dodal texty ke všem zpívaným skladbám. Nestalo se tak náhodou. Je totiž skvělý textař a spolupráce s ním byla vynikající. Dalibore, děkujeme.

Krásnou spolupráci jsme navázali i se skladateli Pavlem Skopalem a Františkem Kohoutkem. Jejich hudební cítění je opravdu vyjímečné a zasluhují také velké díky.

Určitě by byla chyba, kdybychom na nosič opomenuli zakomponovat skladby z dílny M.R.Procházky, dnes již ikonou moderní dechové hudby.

V neposlední řadě je třeba poděkovat panu Liboru Miklovi za vřelou spolupráci, za dlouhodobou podporu a za skladbu, která dala našemu nosiči jméno. Pane Mikl, my Vás budeme hrát. A rádi.

Proč se na našem nosiči objevila již naročená skladba od M.R.Procházky s názvem Nezbedníci? Protože za tuto sólovou skladbu získali Martin a Marek Franke diplom za nejlepší sólový výkon na Zlaté křídlovce. Více zde

Samotný křest proběhl ve Fryštáku v pátek 1. 11. 2013. V Kašavě bohužel nemáme tak velký sál, proto jsme se rozhodli právě pro Fryšták a z Držkové, Kašavy a Vlčkové jsme vypravili autobus. Přišlo více posluchačů, než jsme očekávali a udělali nám tím obrovskou radost. Atmosféra byla nádherná. Zahráli jsme všechny skladby z CD a přistoupili jsme k samotnému křtu. 

Kmotry se stali sourozenci Petr a Pavel Černochovi. Otec a strýc Petra a kapelníka Tomáše. Ti dlouhodobě podporují celou kapelu nejen finančně a jsme jim za to moc vděční.

Novému CD přišli popřát mnozí, ať už samotní autoři hudby, či textaři, nebo lidé, kteří dlouhodbě, či jinak podporují DH Trnkovjanku, nebo konkrétně vznik samotného CD nosiče. Velmi si vážíme účasti paní etnografky PhDr. Romany Habartové a tímto děkujeme za vyjímečně krásná slova. Je třeba zmínit i bývalého starostu Kašavy, který napsal, a na pódiu přečetl, legendu o Trnkovjance. Je jím pan Stanislav Marcoň a nesmíme zapomenout na současného starostu Kašavy Josefa Jarcovjáka, který je DH Trnkovjance nakloněn a patří mu taktéž poděkování. 

Po samotném křtu jsme rozhodně nešli domů, bylo co oslavovat. My hráli, lidé tančili, jedli, pili, zkrátka, křest jak má být.

 

projekt byl podpořen z účelové neinvestiční dotace z rozpočtu Zlínského kraje a z fondu kultury a sportu Kašava

děkujeme